Vyberte možnost Stránka

Dračí strom, Garachico a rozlučka s Teide

autor: | Led 7, 2017 | Kanárské ostrovy, Španělsko, Tenerife | 2 komentáře(ů)

Datum: 5. – 6.12.2016

Lokality: La Orotava, Icod de los Vinos, San José de La Vega Reparo, Garachico, Puerto de la Cruz, Parque nacional del Teide, El Médano

Ráno je v centru La Orotavy rušno. Ulice jsou plné místních lidí i turistů. Máme namířeno do terasovitých zahrad Jardin Victoria, ve kterých je i v tomhle ročním období spousta kvetoucích růží a exotických květin. Vyjdeme nahoru k altánu, odkud je parádní výhled až k pobřeží. Tady bych mohla strávit celý den, číst si a občas se zasnít pohledem do dáli. 

Hned vedle je malá botanická zahrada a radnice, která pro nás byla příjemným překvapením, neboť jsme při její prohlídce měli pocit, že jsme na zámku. Musíte mít štěstí na úřední dny! Betlém v životní velikosti, umístěný pod ní, už stál jak má a my si za zvuku koled mohli prohlédnout, jak je detailní. Akorát děťátko v jesličkách chybí, protože se přeci ještě nenarodilo!

Přejeli jsme do vinařské vesnice Icod de los Vinos, kde najdete nejstarší dračí strom na světě, který si lze prohlédnout pěkně z náměstí, aniž by člověk platil za vstup do zahrad. 

Dračí strom je vlastně obyčejná dracena, velikosti stromu. Je to endemit a roste jenom na Kanárech a Madeiře. 

Vesnice má pěkné historické centrum, kde se na každém kroku nabízí něco k okoštování – vína, místní kozí sýr, všemožné dipy nebo likéry. Mi zachutnal banánový, díky své netradiční chuti. 

Volíme si vyhlídkovou horskou silničku přes San José de La Vega Reparo a pak serpentinami sjíždíme k pobřeží do historického městečka Garachico. Původně se jednalo o strategický přístav, který byl ale téměř celý zničen proudem lávy. Ta vytvořila přírodní „bazény“, které stačilo trochu poupravit a zajímavá atrakce je na světě. Na koupání je zima, tak se procházíme po malých vydlážděných pěšinkách okolo, uhýbáme před vlnami a pozorujeme rybky a kraby, které tam oceán při přílivu zanesl.

Garachico je opravdu malebné, s poklidnou atmosférou, na náměstí s typickým altánem a kavárnou. Po setmění se rozhodneme vrátit k lávovým bazénům a zaplaveme si, protože rozdíl teplot vody a vzduchu už téměř vymizel.

Na večer se přemístíme do Puerta de la Cruz, kde si projdeme vánočně vyzdobené centrum, živá náměstí, plná restaurací a širokou promenádu. Španělštinu neuslyšíte! Město je v tuhle roční dobu britskoněmecké.

Přespíme na nám již známém parkovišti u paneláku – hotelu Maritim. Ráno vyrážíme k pláži Playa Jardín, kde si zaplaveme a osprchujeme se. Mraky nás opět pohltily, tak vyrážíme nahoru, rozloučit se s Teide. 

Okolo 1500 m.n.m. jsme už nad nimi, tak si na vyhlídce dáme oběd a jsme nejspíše svědky krádeže. Kamča si všimne, že něco vypadlo z odjíždějícího auta. Na vyhlídku dorazí další výletníci, na zemi vidí kabelku a ptají se starších manželů, jestli je jejich. Ti se jí chopí a mě ani nenapadne, že by ji třeba nechtěli vrátit. Kamča je skeptik a tvrdí, že pokud nezasáhneme, určitě si ji nechají. Prohlíží si peněženku, něco si z ní berou, jsou nervózní a kvapně nasedají do auta. Jdu rychlým tempem k nim, to už ale odjíždějí a zůstalo tu po nich jen inzulinové pero a nůž. Nevím, co si o tom myslet, ale mám zkažený zbytek dne. Cítím se pod psa, že jsem mohla zasáhnout. Pamatuju si sice SPZ, ale k čemu to. O pár vyhlídek později možná zjistíme, komu kabelka patřila. Velmi stará smutná paní s dcerou, jako by něco hledaly na parkovišti.

Navštívíme moderní návštěvnické centrum, kde se dozvíme vše o vulkánech a jejich erupcích. Zastavíme na každé vyhlídce. Pápá Teide, zase někdy! Sjíždíme přes Vilaflor do El Médana. Vysajeme a umyjeme auto, které je poté v lepším stavu než jsme ho dostali.

Projdeme se po Médanu a konstatujeme, že na náměstí zevlují pořád ti stejní lidé. Ráno je tady trh a já si můžu oči vykoukat, jaká je tu nádherná zelenina a ovoce a Kamilovi tečou sliny z místních sladkostí. Vyzkoušíme malé smažené koblížky a vyrazíme směr Los Cristianos!

O AUTOROVI

Marki

Marki

Snažím se žít v souladu s heslem, že správně vidíme jen srdcem. Věřím, že každý sen je uskutečnitelný. Ráda přijímám výzvy a vytrvale se ženu za svým cílem, krůček po krůčku. Někdy jsem jako tvrdohlavý mezek, který se musí spálit, ale i tyto zkušenosti jsou potřeba, abych se z nich mohla poučit. Strach není můj nepřítel, ale učitel. Snažím se dělat, co mě těší, ve všech sférách svého života. Radost je můj poklad.

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Rychlé změny počasí na Monte la nuda

Rychlé změny počasí na Monte la nuda

Noci v lese mají své velké výhody. Nefouká tam, není tam rosa, a pokud Vás nenavštíví zvěř, tak tam je celkově větší klid. To byl náš případ. Už při snídani se těšíme do sedla Passo di Pradarena.

Nejvyšši hora treku: Monte Prado

Nejvyšši hora treku: Monte Prado

Vypadá to, že předpověď nelhala. Probouzíme se do mlhavého rána. Je tedy trochu těžší usušit stan, ale lehce profukuje, to taky pomáhá. Noc pro mne nebyla nic moc, jelikož celou noc dost foukalo a každý prudší poryv mě osprchoval.

2 komentáře

  1. Gabka

    Oooo Markétko, paní mi je také líto, ale Tvé zdraví je přednější! Taky ten nůž nemusel zůstat ležet jen na zemi!!! Ufuf. Tak papa Teide, pořád stejně majestátné 🙂 Už mám tip na výlet, neuhodnete kam 🙂

    Odpovìdìt
  2. Gabka

    Tak jo, malá nápověda, je to ostrov 🙂

    Odpovìdìt

Pøidat komentáø

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NOVÉ PŘÍBĚHY PRAVIDELNĚ DO VAŠÍ SCHRÁNKY?

Nechte nám tedy e-mail a my Vám pošleme upozornění, když na blogu vyjde nový článek. Ničím navíc Vás obtěžovat nebudeme. Čestné pionýrské!