Vyberte možnost Stránka

Pico Viejo – dechberoucí trek na Tenerife

autor: | Led 4, 2017 | Kanárské ostrovy, Španělsko, Tenerife | 3 komentáře(ů)

Datum: 4.12.2016

Dnes měl být další jasný den, ale probudil nás déšť, který trval už od večera, když jsme ulehali na parkovišti v panelákové zástavbě La Laguny. Sakra, to zase nebudou rozhledy, když pojedeme do Teide parku! Projíždíme „vyhlídkovým“ hřebenem, hustě porostlým borovicemi a z mraku se dostaneme až ve 2000 m.n.m. V národním parku je opět blankytná obloha bez mráčku.

U hotelu Parador jsme v 8.30 téměř sami. Plánujeme okruh okolo sopky Pico Viejo (3134 m. n. m.). Projdeme okolo Roques García a stoupáme 1000 výškových metrů zajímavou sopečnou krajinou s nejlepšími výhledy na Pico del Teide. K hraně kráteru a nejvyššímu bodu Pica Vieja se už musí dojít bez značení. Rozhledy berou dech! Hluboký a široký kráter Vieja hýří barvami od hnědé po červenou. Odkrylo se nám dokonce pobřeží Puerta de la Cruz a pohoří Teno. Kráter lze částečně obejít neznačeně po jeho hraně. Pak už scházíme sypkou prašnou stezkou dolů. Máme toho plné boty, tak co chvíli musíme vysypávat.

Sestupová stezka nás vede po stopách poslední erupce Vieja v roce 1798. Zkoušíme taktiku sebíhání až k dalšímu rudému kráteru. To už je pěšinka opravdu příkrá a pohyblivá. Napravo jsou vidět proudy černé lávy, vedoucí až k silnici. Mladá láva je křehká a má duhové odlesky. Jediné mínus této trasy nastává připojením se na prašnou cestu pro myslivce, která je nezajímavá a zdlouhavá a připojí se k hlavní silnici v místě Boca Tauce. Odtud jsme jednoduše dostopovali k Paradoru.

Nahoru nám cesta zabrala 3 hodiny, v okolí kráteru jsme strávili 2 hodiny a sestupová stezka byla tak na další 3 hodiny.

Přemýšlíme, že zůstaneme do setmění a počkáme si na hvězdnou oblohu. Objíždíme jednotlivé vyhlídky a rozhodneme se pro západ slunce z Mirador de Izaña. Kousek nad vyhlídkou je umístěna observatoř a silnice končí závorou, za kterou je vojenský prostor.

Venku je ale 5 stupňů a fučí, tak se raději vydáváme do údolí do městečka La Orotava. Jsme zklamaní, že hlavní náměstí je v 19 hodin vylidněné a tak si alespoň užíváme vánoční výzdobu a pohyblivý osvětlený betlém.

Čekali jsme tady obrazce z písku, kterými je městečko proslulé, ale na Vánoce tu najdeme dřevěné tržiště v reálné velikosti, v čele s jesličkami. Škoda jen, že díky větrům jsou všechny postavy, zvířata i předměry na noc vybulené na stranu. 

Ve středu Plaza de la Constitución mají typický bílý altánek, ve kterém září zasněžená chaloupka a každý strom se krásně třpytí. Určitě se tady projdeme i ráno, městečko stojí za to! Usínáme na parkovišti pár minut od centra.

O AUTOROVI

Marki

Marki

Snažím se žít v souladu s heslem, že správně vidíme jen srdcem. Věřím, že každý sen je uskutečnitelný. Ráda přijímám výzvy a vytrvale se ženu za svým cílem, krůček po krůčku. Někdy jsem jako tvrdohlavý mezek, který se musí spálit, ale i tyto zkušenosti jsou potřeba, abych se z nich mohla poučit. Strach není můj nepřítel, ale učitel. Snažím se dělat, co mě těší, ve všech sférách svého života. Radost je můj poklad.

PODOBNÉ PŘÍSPĚVKY

Rychlé změny počasí na Monte la nuda

Rychlé změny počasí na Monte la nuda

Noci v lese mají své velké výhody. Nefouká tam, není tam rosa, a pokud Vás nenavštíví zvěř, tak tam je celkově větší klid. To byl náš případ. Už při snídani se těšíme do sedla Passo di Pradarena.

Nejvyšši hora treku: Monte Prado

Nejvyšši hora treku: Monte Prado

Vypadá to, že předpověď nelhala. Probouzíme se do mlhavého rána. Je tedy trochu těžší usušit stan, ale lehce profukuje, to taky pomáhá. Noc pro mne nebyla nic moc, jelikož celou noc dost foukalo a každý prudší poryv mě osprchoval.

3 komentáře

 1. Gabka

  Ahoj ahoj trajdaláčci, jak já vidím Vaše fotečky, úplně teskním, Tenerife je opravdu krásné a je moc fajn, že se líbí i Vám, že jste si jej užili!!! No a Pico Viejo, meine Liebe 🙂 nebo Taborno??? jee, já nevím, tož Loro bylo také krásnéééé – úžasné připomenutí, nádherné fotky 🙂 těším se na další příspěvky, tak šup šup sem s nimi 😀 ať nás trochu zahřejete, krásný pozdrav ze zasněženého Slezska při – 11 st. 🙂

  Odpovìdìt
 2. Kristýna

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, odkud přesně jste na Pico Viejo vycházeli, chápu správně, že od Parador del Teide?
  Ona ta cesta není moc značená, jak jsem z Vašeho článku pochopila – a rovněž z mapy. Vlastně tam podle mapy ani cesta „nevede“. Podle čeho jste se orientovali; nebo je to tak, že se tam „nedá“ zabloudit, jelikož jste cíl tak nějak viděli před sebou)?
  Právě se tam chystám a dumám, kudy…
  Zdraví
  K

  Odpovìdìt
  • Kamil Perutka

   Ahoj Kristýno,
   Od Hotelu Parador a toho hlavního parkoviště vede kousek od hlavního kráteru Pico Viejo normální značka, mám pocit, že dole bylo i rozcestí s šipkou. Každopádně mrkněte do Mapy.cz, tam je stezka krásně vyznačena. Dojdete po ní kousek od kráteru, k tomu už pak dojdete bez značky, ale pak už fakt nejde zabloudit 😁 a dolů jsme scházeli zpátky k silnici (k té křižovatce poblíž etnografické muzea). Od tamtud potom stopem zpátky k autu 😁

   Odpovìdìt

Pøidat komentáø

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NOVÉ PŘÍBĚHY PRAVIDELNĚ DO VAŠÍ SCHRÁNKY?

Nechte nám tedy e-mail a my Vám pošleme upozornění, když na blogu vyjde nový článek. Ničím navíc Vás obtěžovat nebudeme. Čestné pionýrské!