Vzhledem k nekonečnému množství fotografií z cest jsme se rozhodli, že fotokniha bude vhodná forma vzpomínek. A tak průběžně vybíráme ty nejzásadnější cesty a probíráme se fotkami. Následuje postprodukce a potom ta nejzásadnější část. Výběr firmy, která nám ji vyrobí.

Již máme zkušenost z tvorbou několika fotoknih jak pro nás, tak pro naše blízké. Bohužel pokaždé od jiné firmy. Když jsme totiž našli tu, u které jsme byli spokojeni a chtěli využít toho, že známe jejich program, jejich barvy, jejich šablony, tak zkrachovala (piklio). Proto bylo nutné najít náhradu.

A tímto prohlašujeme, že už nehledáme, jelikož jsme našli! Je jí firma @Saal.Digital.CZ.

Narazili jsme na možnost fotoknihu vyzkoušet díky voucheru za recenzi. Na začátku jsem si říkal, že je dost troufalé očekávat zcela pozitivní recenzi a že musí svým produktům stoprocentně věřit. Našel jsem nicméně množství velice spokojených recenzí, takže volba byla snadná.

Po stáhnutí jejich programu pro tvorbu přišla první vlna radosti, jelikož jsme s lepším ještě nepracovali. Prakticky bych ho označil za jednoduchý grafický editor, než jako nástroj na tvorbu fotoknih. Vše je přehledné, když někde očekáváte nějakou funkcionalitu, většinou ji tam i najdete. Taky je na první pohled vidět, že software někdo testoval a při jeho tvorbě nad ním přemýšlel i po uživatelské stránce pohledem „co všechno by mohli ti zákazníci chtít naklikat“. Obrovské množství použitelných šablon je velkým pozitivem! U předchozích firem jsme vždy po shlédnutí dostupných šablon raději volili možnost několik hodin strávit tvorbou nových a lepších. Zde to není potřeba, i když k jejich členění do skupin vede moje jediná výtka. K výběru jsou pořád stejně nazvané kategorie rozdělené do několika skupin a pokaždé se načtou jiné šablony. Jejich načítání by taky mohlo být krapet rychlejší. Je jich ale opravdu nekonečné množství. Pokud i přesto výběr fotek zrovna nepasuje, je snadné si vše upravit k obrazu svému. Funguje přichytávání k hranám ostatních objektů, lze zapnout mřížku a přichytávat k ní. Rámečky (které prakticky nikdy nevyužíváme), stínování, vše je intuitivní a otázkou několika kliků. Stejně tak práce s textem je bezproblémová.

Při předchozích fotoknihách jiných značek jsme vždy narazili na problém s barvami nebo jasem. Nikdy to nebylo dle našich představ. Je pravda, že pro postprodukci stále nevyužívám kalibrovaný monitor, ale zkušenost byla opravdu špatná. Obavy tedy byly na místě. Fotokniha byla vyrobena a odeslána asi 10 hodin po odeslání objednávky, z toho 8 hodin bylo v noci 🙂 Po 3 dnech nám u dveří zvonil kurýr PPL aby konečně ukončil naše napjaté očekávání.

Kniha byla precizně zabalená a hned po vybalení jsme věděli, že to byla správná volba. 50-ti stránková kniha byla výrazně hrubší, než naše poslední 80-ti stránková. Až jsem si pomyslel, že nám tam omylem svázali prázdné stránky 🙂 Povrch vazby jsme volili matný a je velice příjemný na dotyk, otisky sice zůstávají, ale opět mizí a nenechávají stopy. Je trochu nezvyk, že jako první stranu firma nevkládá volný list, ale můžete si nechat potisknout hned první stranu a dokonce i vnitřní stranu vazby. Toho jsme využili pro grafiku a úvodní text. Jednotlivé strany jsou spíše jako pevná plastová karta a listování je náramná zábava. Samozřejmě bezchybná plochá vazba Layflat, takže i když umístíte panoráma přes celou dvoustranu a přesně uprostřed zůstane Váš obličej, nebojte. Bude celý vidět a nebude nijak deformovaný. Pro vnitřní strany jsme zvolili matný povrch, které je parádní a praktický – otisky nemají šanci. Fotky jsou úžasně ostré, kontrastní, s parádním množstvím detailů.

Ke knize jsme původně přistupovali jen k jako takové rychlovce na vyzkoušení, nicméně téměř dokonalý program pro tvorbu nám dovolil v krátkém čase vytvořit knihu přesně dle našich představ. Místo plánované 30 stránkové nakonec vznikla kniha s 50 stránkami a my jsme z ní nadšeni.

Jsme na podobné produkty opravdu dost nároční a málokdy se stane, že bychom byli opravdu spokojeni. Ale z produktu firmy #saaldigital jsme si sedli na zadek. Když někdo umí a nabízí produkt těchto kvalit, tak rozumím tomu, že se nemusí bát negativních recenzí.

Takže #saaldigital, palec nahoru a těšíme se na další Vaše produkty!